Bądź eko w pracy!

Ekologiczne rozwiązania w biurach to dzisiaj codzienność w której się poruszamy. Przede wszystkim przez ostatnie lata bardzo wzrosła świadomość odpowiedzialności za środowisko, w które ingerujemy i z którego zasobów korzystamy. Zarazem zainteresowanie pracodawcy ekologią w biurze może być dla niego bardzo opłacalne – ograniczanie zużycia wody i energii elektrycznej w budynku przynosi duże oszczędności. Dodatkowo troska o środowisko wyrażana w konkretnych działaniach jest korzystna dla wizerunku firmy. Poznaj 5 prostych sposobów na ekologiczne biuro.

Właściciele małych i średnich firm często nie zdają sobie sprawy z tego, jak duże ilości surowców zużywa ich przedsiębiorstwo. W wielu biurach nadal znajdują się sprzęty starszego typu, które nadmiernie pobierają prąd. Często pracownicy drukują notatki i informacje, które nie są im niezbędne w formie papierowej, lub zużywają spore ilości wody podczas zmywania. Dowiedz się, jak niewielkim kosztem wprowadzić oszczędne, ekologiczne rozwiązania w biurze.

Dystrybutory wody źródlanej – zamiast plastikowych butelek


Pracownicy coraz częściej zwracają uwagę na dodatkowe udogodnienia w miejscu pracy. Wygodnie zaaranżowana kuchnia z przestrzenią do zjedzenia posiłku i ekspres do kawy powoli stają się minimum, które powinno pojawić się w każdym biurze. Zapewnienie pracownikom nieograniczonego dostępu do wody pitnej w biurze należy z kolei do obowiązków pracodawcy. Regularne picie wody odgrywa bowiem ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu człowieka, dodaje energii i poprawia samopoczucie.

Nie każdy jednak ma zaufanie do wody z kranu. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie w budynku dystrybutorów wody źródlanej. Butle dostarczane są regularnie do firmy i podlegają zwrotowi. Dzięki temu można ograniczyć zużycie wody butelkowanej, której zakup jest nie tylko kosztowny, ale i kłopotliwy, gdyż trzeba zaplanować sposób jej dostawy, a także znaleźć odpowiednie miejsce na jej przechowywanie.

Zmywarka w biurze – oszczędność czasu i wody


Kuchnia pracownicza bardzo szybko wypełnia się brudnymi talerzami, kubkami oraz innymi elementami wyposażenia kuchennego. W dodatku w wielu firmach czas przerwy obiadowej jest ściśle kontrolowany, a zatem zadbanie o czystość miejsc wspólnych takich jak kuchnia koliduje z czasem potrzebnym na spożycie posiłku. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest zmywarka do biura.

Z ekologicznego punktu widzenia zużycie wody przez zmywarkę jest około 3 razy niższe niż przy zmywaniu ręcznym. Dodatkowo jeśli zmywarka uruchomiana jest tylko raz dziennie przy jej pełnym załadowaniu oraz z wykorzystaniem szybkich programów zmywania, to koszty te mogą się jeszcze bardziej obniżyć. Minusem korzystania ze zmywarki jest zużycie prądu, jednak jego koszt rekompensuje niższe zużycie wody.

Oświetlenie w pracy – energooszczędne i zgodne z wymogami BHP


Oświetlenie jest fizycznym czynnikiem środowiska pracy i zaliczane jest do czynników uciążliwych. Każdy pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia oświetlenia elektrycznego o parametrach zgodnych z normami PN-EN 12464-1:2004. Dobrze dobrane oświetlenie sztuczne powinno stworzyć środowisko, w którym pracownik może wykonywać swoją pracę w sposób bezpieczny i komfortowy.

Rachunki za energię elektryczną stanowią dość istotną część wydatków firmy. Dlatego korzystanie z energooszczędnych żarówek w dłuższej perspektywie bardzo się opłaca. Obecnie jednym z najbardziej ekonomicznych źródeł światła są lampy LED, inaczej – żarówki diodowe. Emitują bardzo mało ciepła, dają światło pozbawione promieniowania UV, są też wytrzymałe na wysoką i niską temperaturę oraz na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne.

Dobrym rozwiązaniem jest także zamontowanie czujników ruchu i czujników zmierzchowych, które kontrolują zużycie energii i włączają światło wtedy, gdy jest ono potrzebne.
Oszczędność papieru dzięki elektronicznym nośnikom

Współcześnie w sprawnym funkcjonowaniu firmy pomaga wiele programów zarządzających danymi, obiegiem informacji czy podziałem zadań. W takiej sytuacji używanie papieru, aby wydrukować dokumenty sporządzone w formie elektronicznej, wydaje się zupełnie niepotrzebne. Tworzone teksty czy prezentacje łatwo przekazać za pośrednictwem maila czy innych nośników elektronicznych i w ten sposób zaoszczędzić papier. W przypadku kiedy niemożliwa jest jednak całkowita rezygnacja z wydruku, warto kartkę papieru zadrukować dwustronnie. Można również ustawić mniejsze marginesy, co zwiększy powierzchnię zajmowaną przez tekst.

Zwróć uwagę na to, jaki papier jest wykorzystywany w Twojej firmie – czy pochodzi z recyklingu albo czy posiada certyfikat FSC (Certyfikat Dobrej Gospodarki Leśnej i Kontroli Pochodzenia Produktu).

Zero Waste – ogranicz produkcję śmieci w swoim otoczeniu


Zero Waste to zmiana podejścia do środowiska i wykorzystywanie dostępnych produktów w świadomy sposób. Idea Zero Waste zakłada ograniczenie śmiecenia na wielu etapach, od zakupu wyłącznie niezbędnych produktów, poprzez użytkowanie aż po przechowywanie i wykorzystywanie tego, co pozostało.

W firmie nie da się całkowicie wyeliminować śmieci, jednak istnieje kilka rozwiązań zero waste, które warto wykorzystać. Początkowo można znacznie ograniczyć produkcję plastiku np. poprzez zamontowanie dystrybutorów wody filtrowanej (brak butelek po wodzie), ekspresów do kawy ziarnistej (zniwelowanie jednorazowych kubków po kawie z kawiarni) oraz picie napojów z filiżanek i kubków zamiast z plastikowych kubeczków. Można sprezentować pracownikom wielorazowe i trwałe pojemniki na żywność oraz silikonowe słomki wielokrotnego użytku, z których mogliby korzystać w trakcie pracy. Ciekawym pomysłem jest zamontowanie w kuchni kompostownika, który umożliwi składowanie resztek jedzenia. W miarę możliwości dobrze jest również wysyłać listy czy faktury drogą mailową oraz wielokrotnie wykorzystywać kartony do pakowania przesyłek.

Sposobów na biuro według zasad zero waste jest sporo. Warto zainteresować się lepiej tym tematem lub skorzystać z sugestii pracowników – w końcu to oni znają firmę od podstaw i mogą mieć wiele ciekawych pomysłów na wprowadzenie korzystnych zmian.