Słomka jako narzędzie do ćwiczeń logopedycznych

Słomki silikonowe mogą służyć dzieciom nie tylko do spożywania napojów ale też do logopedycznych ćwiczeń oddechu. Takie ćwiczenia poprzez zabawę z silikonową słomką doskonale zapobiegają nieprawidłowemu kierowaniu strumienia powietrza przy wdechu i wydechu. Ćwiczenia oddechu z silikonową słomką pomagają trenować prawidłowy odruch i chronią przed seplenieniem.

Celem ćwiczeń oddechowych jest pogłębienie oddechu, rozruszanie przepony, wydłużenie fazy wydechowej oraz zapobieganie mówieniu na wdechu. Świetnym narzędziem do takich ćwiczeń jest właśnie słomka.

Jak możesz ją wykorzystać? Klika sposobów na używanie słomki wielorazowej Fommi to:

    przytrzymywanie słomki silikonowej wargami w płaszczyźnie poziomej,
    podtrzymywanie wielorazowej słomki pod nosem przy użyciu górnej wargi,
    podnoszenie słomki samymi ustami ze stołu,
    podnoszenie skrawków papieru poprzez słomkę.

Przenoszenie skrawków papieru za pomocą słomki silikonowej to jeden ze sposobów, który możemy kreatywnie wykorzystać. Dziecko chwyta wargami słomkę i za pomocą wdechu powietrza łapie skrawek papieru, bądź lekki przedmiot, by przemieścić go w inne miejsce. Uczy się przy tym wstrzymania wdechu i podparcia oddechowego. Dziecko zostawia dany przedmiot w innym miejscu robiąc wydech.

Skrawki papieru możemy specjalnie przygotować tworząc z nich różne kształty. Możemy np. wyciąć biedronkę i oddzielnie kropeczki, które dziecko będzie przenosiło na jej skrzydełka. To samo możemy zrobić z drzewkiem i listkami, czy bukietem i kwiatkami. Pamiętajcie aby skrawki papieru były dosyć lekkie. Możemy do tego użyć bibuły.

Pamiętajcie, ze słomki Fommi wykonane są z wysokiej jakości silikonu spożywczego, dzięki czemu ząbki Twojego dziecka są bezpieczne :)